راز ماندگاری زیبایی کلئوپاترا

باور عموم این است که راز زیبای کلئوپاترا مربوط  به استفاده وی از حمام شیر و عسلی می باشد. آیا موضوع دیگری باعث زیبایی وی نبوده است؟

آیا فکر کرده اید که زیبایی او مربوط به نوع آبی بوده که او می نوشید؟

آن چه همه ما می دانیم این است که کلئوپاترا از آب های بسته بندی شده و یا آب های شهری که مواد شیمیایی سمی مانند کلر یا فلوئور به آن افزوده شده باشد نمی نوشیده است.

تنها منبع آب قابل دسترس برای او آب چشمه ها و آب رود نیل بوده است.

روش های تصفیه آب در قدیم

بنای فیلتراسیون آب به زمان مصر باستان و حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد. در آن زمان آب را از فیلترهای پارچه ای عبور می دادند تا مواد معلق آب را حذف نمایند.

مصریان پس از این کار دریافتند که به آب فرصت ته نشینی بدهند. بدین منظور آب را در مخازن ته نشینی تصفیه می ریختند و سپس با مکش آب سطوح فوقانی، آب با کیفیت بهتری را جهت نوشیدن آماده می کردند.

یونانیان باستان روش ها ی متنوع دیگری جهت تصفیه آب داشتند. آن ها از روش هایی نظیر جوشاندن آب، قرار دادن آب در معرض خورشید، عبور آب از لایه های ذغال سنگ و فیلتراسیون آب توسط ماسه استفاده می کردند.

روش های قدیمی یونیزه نمودن آب

موضوع بسیار جالب این است که بدانید یونانیان و رومیان، همواره آب را در مخازن تصفیه از جنس مس و برنج نگه داری می کردند.  ماندن آب در این مخازن موجب شفافیت و بهبود طعم آب می گردد. امروزه می دانیم که دلیل علمی این موضوع، واکنش الکترولیتی است که در ظروفی با جنس مس و برنج رخ می دهد.

مس یک عنصر شیمیایی با توانایی هدایت الکتریکی و گرمایی بالاست، برنج مخلوطی از مس و روی می باشد که یک ماده قلیایی محسوب می گردنذ. ذخیره سازی آب در این مخازن موجب یونیزه شدن آب توسط آن ها می گردید.

شاید راندمان یونیزاسیون در این روش ها خیلی بالا نبود ولیکن توجه داشته باشید که تاثیر تماس دائمی آب با این مخازن و تهیه کلیه غذاها در ظروفی با این جنس در طولانی مدت می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.

بدین ترتیب واضح است که یونانیان و رومیان باستان کاشفین اصلی یونیزاسیون بوده اند. کشفی که قبل از میلاد مسیح روی داده است.

البته استطاعت مالی مخازن تصفیه ویژه طبقه ثروتمند جامعه بوده است. با این توصیف می توان نتیجه گرفت راز ماندگاری زیبایی کلئوپاترا استفاده از آب یونیزه بوده است (شاید خود او نیز این موضوع را نمی دانست).

تنها افراد ثروتمند استطاعات خرید چنین ظروف تصفیه و استفاده از این شیوه تصفیه را داشتند بنابراین قانع کننده است که کلئوپاترا از این آب یونیزه می نوشیده است بدون این که بداند پشت این قضیه چه علمی نهفته است.

منبع:

https://chansonalkalinewater.com/2013/10/04/cleopatras-beauty-secret-revealed/